
LELKI NAP A MESZLÉNYIBEN HÚSVÉT ELŐTT
2025.04.24.
V. EKIF-MESZLÉNYI LABDARÚGÓ TORNA
2025.06.03.Helyi cigány családfőkkel, vezetőkkel tanácskoztak a Meszlényi Katolikus Általános Iskolában
Baranya István igazgató meghívását elfogadva az esztergom-kertvárosi cigány családok családfői voltak vendégei a Meszlényi Zoltán Katolikus Általános Iskolának. A szervezésben – tantestületünk tagjai – Sztojka Attila és Sztojka Gusztávné Ibolya – vállaltak fő szerepet. Ismert, hogy a roma családok gyermekei jelentős létszámban vannak jelen az intézményben. Apák, anyák, nagyapák, nagyanyák is ide jártak, itt élnek a településen, szinte mindenki, mindenkit ismer. A szokások, kapcsolatok a családok szerveződései is évtizedek óta világos képet mutatnak. Megkerülhetetlen, hogy az iskola jó kapcsolatot alakítson ki a helyi cigány családokkal, különösen a nagycsaládokat vezető családfőkkel, akiknek szavuk, nagy tekintélyük van szeretteik, rokonaik, ismerőseik körében. Mindezt szeretnénk kamatoztatni az iskola életében a cigány származású tanulók előmenetele, továbbtanulása, életvitele, fejlődése és az integrált nevelés érdekében. Ennek kapcsán – szeretetközösségben, a keresztény értékrendet kiemelten figyelembe véve – alakítottuk ki a délutáni program napirendjét, témáit.
Baranya István igazgató beszámolt az iskola életéről örömeiről, hitéleti programjairól, majd a munkaközösségvezetők elemezték az iskola életét, szabadidős programjait. Sztojka Attila az iskola belső életétről beszélt a tanár szemszögéből, később Oláh Éva hittantanár a tanulók hitéleti, keresztény értékrend szerinti tevékenységét mutatta be, külön is kiemelve Jézus tanításait a felnőtté válás folyamatában.
A családfőktől (Góman János, Sztojka Gusztáv, Németh Márton, Sztojka Pál,, Sztojka Zoltán) és mások részéről számos hozzászólás, javaslat hangzott el. Sztojka Gusztáv a családok nevelési szerepét hangsúlyozta, Góman János a régi időket hasonlította össze a jelennel, míg Sztojka Pál az szülői óralátogatásokat kezdeményezte. Örömteli, hogy a cigány vezetők önkéntes módon, motiváltan, tevékenyen részt kívánnak venni az iskola életében. Tapasztaljuk ezt a karitatív tevékenységekben, a misére járásban, a tanulásban, a tanulók magatartásában, a sportban, továbbtanulásban. A Cigány Nemzetiségi Önkormányzat hangsúlyozta, hogy mindenki számára fontos érdek az integrált nevelés, hiszen az iskola az elsőszámú közeg, közösség – az élet előszobája -, hogy felnőttként majd minden ember szeretetközösségben elfogadja egymás értékeit. Külön kiemelték, hogy szívmelengető kapocs a Szt. István Király templom udvarán felállított Cigány Holokauszt emlékmű és Kalkuttai Szent Teréz emléktáblája a templom belső falán.
Köszönjük a cigány családfők aktivitását és folyamatos törődését az iskolánk és a ránk bízott tanulók érdekében.
Mindannyian Isten gyermekei vagyunk…!
Szeretettel,
Baranya István
igazgató

